Podczas warsztatu zajmiemy się pracą terapeutyczną w obszarze seksualności człowieka – seksoholizmu, hiperseksualności, niekontrolowanych zachowań seksualnych czy zaburzeniach kompulsywnych zachowań seksualnych. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak rozmawiać z klientem na „ten trudny temat” w podejściu SFBT?

W ostatnim czasie nałogowe korzystanie z pornografii, kompulsywna masturbacja czy ryzykowne kontakty seksualne coraz częściej pojawiają się w gabinetach terapeutycznych. Przyjmując w poradniach mających kontrakt z NFZ diagnozowane są jako zaburzenia kontroli nawyków i popędów, diagnozowane są w taki sposób ze względów na koszyk świadczeń. Diagnoza ta oraz próba opisu spełniają kryteria DSM.

To jak pracuję z klientem, w świadomy sposób korzysta z dorobku podejścia SFBT. Dzięki takiej decyzji mam do dyspozycji szeroki wachlarz metod i technik terapeutycznych opartych na zasobach klienta. Moje interwencje zależne są od potrzeb i preferencji klienta, a także od określenia przez niego celu. Podstawowym celem terapii jest wzbudzenie nadziei na zmianę konstruktywną dla klienta, która ma na celu wzmocnić motywację do podjęcia decyzji indywidualnej klienta o powstrzymaniu się od kompulsywnych zachowań wynikających z uzależnienia behawioralnego jakim jest uzależnienie od seksu i popędów. Jednocześnie klient pracuje nad zwiększeniem osobistych umiejętności niezbędnych do modyfikacji swojego życia, które polega na przejawianiu konstruktywnych zachowań, a tym samym na poprawie jakości własnego życia. Największą rolę odgrywa sam jej cel, który określony jest przez klienta. Klient ustala cel i określa zmianę, na której mu najbardziej zależy. Następnie pracuje nad wyznaczeniem kryteriów, wedle których będzie mógł uznać, że osiągnął swój cel, odniósł sukces w terapii. Praca z klientem to również rozpoczęcie nauki przez pacjenta zdrowych więzi z ludźmi, budowie trwałego intymnego związku oraz na nauce wyrażania i zaspokajania swojego popędu seksualnego w sposób zdrowy, tzn. niedestrukcyjny. Dzięki terapii klient ma możliwość pracy nad zwiększeniem zdolności do rozpoczęcia i utrzymania abstynencji od destrukcyjnych seksualnych zachowań kompulsywnych, wzmocnić i zrewidować wewnętrzną motywację do zmian w sobie, zwiększyć umiejętności do rozwiązywania problemów osobistych oraz zdolności do prowadzenia zdrowego i konstruktywnego sposobu życia, zwiększyć samoświadomość i możliwość rekapitulacji celów terapii, włączyć w proces zdrowienia osoby bliskie, uzyskać wiedzę, doświadczenie i wsparcie w grupach samopomocowych, stanowiących integralną część programu terapii SA.

Katarzyna Siedlecka-Pasierbiak – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta SBFT, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień. Dydaktyk i kierownik merytoryczny Studium Terapii Uzależnień przy Fundacji Promocji Zdrowia Psychicznego i Somatycznego Vis Salutis, konsultant indywidualny i współpracownik w CTK w Łodzi przy SPP. Współpraca z SP ZOZ im. J. Babińskiego w Łodzi, w Poddębickim Centrum Zdrowia oraz prywatna praktyka.

Katarzyna Siedlecka-Pasierbiak