Wprowadzenie do Compassion

Bardzo ważnym aspektem treningu uważności jest rozwijanie współczucia. Gdybyśmy mieli jedynie rozwinąć więcej jasności umysłu, co do tego, co w nas się dzieje, moglibyśmy doświadczać tylko więcej samokrytycyzmu i potępiających myśli. Nie oznacza to prześlizgiwania się nad tym, co jest, a raczej oznacza patrzenie na siebie z ciepłem i akceptacją. Trud i cierpienie obecne w życiu uznajemy za coś co stanowi jego nieodłączny element i dlatego właśnie tak istotne jest rozwijanie w sobie postawy, która pomaga z nim być w sposób nie nawykowy a świadomy i pełen współczucia. Praktyka współczucia to budowanie takiego wewnętrznego zasobu, dzięki któremu staje się to możliwe.

Podczas tego warsztatu będziemy budowali wewnętrzne zasoby współczucia, będziemy przyglądać się wewnętrznemu krytykowi – upartemu głosowi, który w sposób nieustanny i ostry ocenia nas, nasze działania i zawsze znajdzie coś niepoprawnego, w tym, co robimy. Zadamy sobie pytanie: jakby to było rozwinąć w sobie głos, który jest życzliwy i wspierający i żyć z taką podporą zamiast z „podporą” nieustającej i destrukcyjnej samokrytyki.

Jaki inspirację przed polecam zapoznać się z wykładem Rob’a Nair’ego.

Andrzej Domański: Od niemal dwudziestu lat związany jest z branżą szkoleniowo-doradczą, obecnie jako współwłaściciel firmy szkoleniowej i startup wykorzystującego VR do edukacji, wcześniej jako dyrektor sprzedaży, dyrektor operacyjny, kierownik projektów, konsultant, trener. Zrealizował kilkadziesiąt projektów dotyczących rozwoju pracowników (programy talentowe, akademie przywództwa, programy rozwoju sił sprzedaży, wsparcie facylitacyjne, wdrożenia e-learningu etc.) oraz kilkadziesiąt projektów doradczych z obszaru badań i doradztwa HR (audytu HR, AC/DC, ocena kompetencji, badania opinii pracowników, ocen okresowych). Z wykształcenia jest magistrem zarządzania i psychologii, psychoterapeutą SFBT w trakcie szkolenia. Certyfikowany nauczyciel uważności MBLC (Mindfulness-Based Living Course), odbyty kurs współczucia CBLC (Compassion Based Living Course). Ponad 5 lat praktyki własnej w medytacji uważności. Jest wykładowcą Politechniki Łódzkiej, społecznie angażuje się w restrukturyzację Domów Dziecka i reformę pieczy zastępczej.

Andrzej Domańśki